• facebook
  • instagram

NIEBIESKIE RĘKAWICZKI

W Londynie mieszkam drugi miesiąc. Pracuję jako commie waiter w Cote (sieć francuskich restauracji na terenie UK). Praca ciężka, biegam po schodach z talerzami, poleruje sztućce, czyszczę szklanki, porządkuję obrzydliwy i śmierdzący „drop off”, wynoszę śmieci, liczę przepocone po całym dniu fartuchy naszych kucharzy.
Zarabiam najniższą krajową.
Po całym dniu pot leje się ze mnie strumieniami, a ja sama nie czuję nóg ani pleców. Godzinę w takim stanie wracam autobusem do mieszkania.

A w Polsce studiowałam architekturę.

Mam strasznie przesuszone dłonie. Gdyby nie masa kremów, skóra odchodziłaby mi płatami.

Ostatnio przyglądałam się pracy naszego KP. Miał ubrane niebieskie rękawiczki. Pozazdrościłam mu ich. Wiadomo- chronią ręce przed gorącą wodą, chroniłyby mi ręce przed śmierdzącym jedzeniem i przy czyszczeniu obskurnego drop off’u. Niestety nie mogę sobie na nie pozwolić- trzymając tacę z jedzeniem klientów, nie mogą być świadomi tego przez co moje dłonie przechodzą w godzinach pracy.

Czemu wyjechałam? Bo nie wiem kim jestem, kim chciałabym być i co ze sobą robić w takcie niedokończonych studiów.

Ostatnio odwiedziłam koleżankę, która studiowała ten sam kierunek co ja (tyle tylko, że ona za granicą Polski, tu w Londynie, a ja w naszej małej, poczciwej Bydgoszczy) jest w moim wieku i obecnie pracuje w biurze architektonicznym. Spotkałyśmy się w jej biurze. „Charytatywnie” posiedziałam z nią pomagając dokończyć makietę. Milion razy przepraszała mnie za to, że „ale Cię wkopałam”. A ja siedziałam sobie ładnie, spokojnie, klejąc kolejne kawałki.

Dzisiaj pracowałyśmy nad klejeniem okien w modelu. Z tej okazji ona ubrała niebieskie rękawiczki żeby nie zostawiać śladów palców na przezroczystej pleksi. Ja operowałam pędzelkiem. Nasza praca trwała jakąś godzinę, po czym zrobiłyśmy przerwę. Ona zdjęła rękawiczki, a ja rozprostowałam nogi. Po chwili usłyszałam: „fuuu ale moje ręce śmierdzą”… „ten proszek jest obrzydliwy- spójrz„. Zniknęła w toalecie szorując ręce mydłem i wodą.

Ten sam wiek. Ta sama profesja. Te same niebieskie rękawiczki.

Następny post

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.